www.PaintNet.info.pl

Z przyjemnością informuję o uruchomieniu polskiego serwisu o programie Paint.Netwww.PaintNet.info.pl.
Ma to być serwis o tworzeniu grafiki i fotografii cyfrowej, skierowany do mniej lub bardziej (lub wcale) zaawansowanych amatorów.
Ponieważ sam jestem w tej dziedzinie amatorem, mam siłą rzeczy „przystępną” perspektywę spojrzenia na Paint.Net-a jego funkcje i możliwości.
Zamierzam dokładnie opisać nie tylko wszystkie narzędzia i elementy programu ale także dostępne wtyczki, ukryte sztuczki oraz wady – tak, wbrew pozorom, są i takie :)
Z czasem mam także nadzieje na rozbudowę serwisu o ciekawe prace wykonane w tym programie (niektórzy potrafią z niego wycisnąć naprawę dużo) i porady krok po kroku opisujące sposoby dojścia do ciekawych efektów.
To wszystko jest na razie w znacznej mierze wizją przyszłości – w tej chwili jest gotowych ponad dwadzieścia stron, na których zostały opisane najważniejsze funkcje programu. Kolejne są w trakcie opracowywania. Terminów realizacji żadnych prac nie podaję bo to sprawa płynna. Do serwisu siadam jak mam trochę wolnego czasu i spokojną głowę co nie jest bardzo częste.
Jestem jednak zdeterminowany prowadzić ten (mały ale własny) projekt.

P.S. Będę oczywiście bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi, krytyki i sugestie – wyrażane tutaj lub na adres podany w serwisie.

Paint.Net 3.30

Dwa dni temu została opublikowana najnowsza wersja Paint.Net-a.
Zmiany nie są duże i w znacznej części skierowane do deweloperów wtyczek do tego programu.
Warte szczególnej uwagi są jednak dodatkowe opcje zapisu plików PNG oraz BMP.
Pliki PNG można teraz zapisywać z 8, 24 i 32 głębią kolorów (dotychczas tylko 32), a pliki BMP z 8 i 24 bitową głębią kolorów.
Dodatkowo pojawił się mechanizm autodetekcji głębi kolorów, który rozpoznaje i podpowiada najmniejszą bezstratną głębię dla konkretnej grafiki w formacie: PNG, BMP, TGA.
Z innych zmian trzeba wspomnieć o dodatkowym typie efekcie rozmycia „Fragment„, nowych opcjach w efekcie „Polar Inwersion„, odświeżeniu, poprawieniu wyglądu i ergonomii okien dialogowych efektów.
Do listy języków interfejsu Paint.Net-a dostępnych natywnie doszedł włoski.
No i last but not least – poprawki kilkunastu bug-ów.

P.S.
W najbliższym czasie, dla użytkowników obecnych i potencjalnych tego bardzo ciekawego i pożytecznego programu, przewiduje małą niespodziankę :)