Ortofoto Powiatu Wrocławskiego jest dostępna

Powiatowy Zakład Katastralny we Wrocławiu do i tak imponującego zestawu warstw przestrzennych udostępnianych na internetowej mapie dodał kilka dni temu warstwę ortofotomapy.
Co prawda: czarno biała, nie najnowsza (lipiec/sierpień 2004) i uruchomiona testowo, ale jest.
W przeciwieństwie do: kolorowej, nowszej i zdecydowanie dokładniejszej ortofoto Wrocławia, która czeka sobie na bliżej nieokreślone „lepsze czasy”.
Innymi słowy by coś zrobić trzeba przede wszystkim chcieć (i umieć).
Tu link do powiatowej mapy internetowej – wroSIP.

Zgodnie z wyjaśnieniami dostępnymi na stronach wroSIP „testowość” warstwy „ortofoto” jest efektem obawy przed spadkiem wydajności całego systemu. Z moich doświadczeń wynika jednak, że dane rastrowe nie obciążają wcale tak bardzo układu – ArcIMS + ArcSDE + baza danych. Niebezpieczeństwo tkwi raczej w ew. większej ilości odwiedzin.
Tak nawiasem mówiąc, ciekaw jestem czy dotychczasowe (niezależne od umieszczonej właśnie ortofoto) kłopoty wydajnościowe mapy wroSIP nie są związane z tym samym bugiem IMS-a, który dręczył swego czasu mapę na wroclaw.pl

P.S. Dla porządku tylko dodam, że Powiatowy Zakład Katastralny we Wrocławiu jest instytucją obejmującą swym zasięgiem działania podwrocławskie gminy.
Zarząd Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego, który zarządza tą częścią państwowego zasobu geodezyjnego, która obejmuje Wrocław, to zupełnie inna instytucja o skrajnie odmiennym (in minus) stosunku do powszechnego udostępniania danych geodezyjnych.

Paint.Net 3.08

Od dłuższego już czasu obserwuje rozwój tego b. ciekawego programu do grafiki rastrowej.
Program ma na prawdę spore możliwości, znacznie przekraczające nad to czego można by oczekiwać po „zamienniku” systemowego Paint-a, np: operacje na warstwach, intuicyjny gradient, zakładki dla kolejnych obrabianych plików, wtyczki, czy „nieskończone” cofanie.
Interfejs jest bardzo przemyślany i intuicyjny, nie powinien odstraszać nawet początkujących użytkowników, a rozmiary pliku instalacyjnego (spakowane 1,3 MB !) zdumiewająco małe – no i jest za darmo :)
Jak na moje, i olbrzymiej większości amatorów (i nieco bardziej zaawansowanych amatorów) potrzeby, wystarcza w zupełności.
W ostatnich dniach wydana została nowa wersja 3.08. Nie przynosi ona co prawda nowej funkcjonalności (zawiera tylko poprawki bug-ów), ale praktycznie potwierdza wznowienie działania systemu automatycznej aktualizacji Paint.Net-a dla posiadaczy polskiej wersji Windowsów. Do niedawna uniemożliwiała to bowiem błędna konfiguracja serwera.
Ja w każdym razie z niecierpliwością oczekuję na kolejną wersję (3.20), która zgodnie z zapowiedziami ma, między innymi, umożliwiać edycję metadanych.

Program jest dostępny do pobrania tutaj Paint.Net 3.08, a pliki polskiej lokalizacji tu – polska lokalizacja.
P.S. Paint.Net wymaga uprzedniego zainstalowanego .NET 2.0 Framework (jeśli ktoś jeszcze nie posiada).
P.P.S. Linuksowcy mają jakiś szanse (?) wyłącznie z Mono, sam Wine nie wystarczy.