Rocznica uruchomienia PaintNet.info.pl – statystyki

W ramach reanimacji martwego od pewnego czasu blogu.
Minął rok (i dwa dni) od czasu uruchomienia mojej strony poświęconej programowi Paint.Net
Mimo, że strona rozwija się bardzo powoli (obecnie około 40 stron) zdołało (wedle opinii Googla) odwiedzić ją ponad 10.000 unikalnych użytkowników.
Mam nadzieję że dla znaczącej części okazała się być przydatna.
Więcej na stronie www.PaintNet.info.pl ze szczegółami statystyk.

www.PaintNet.info.pl

Z przyjemnością informuję o uruchomieniu polskiego serwisu o programie Paint.Netwww.PaintNet.info.pl.
Ma to być serwis o tworzeniu grafiki i fotografii cyfrowej, skierowany do mniej lub bardziej (lub wcale) zaawansowanych amatorów.
Ponieważ sam jestem w tej dziedzinie amatorem, mam siłą rzeczy „przystępną” perspektywę spojrzenia na Paint.Net-a jego funkcje i możliwości.
Zamierzam dokładnie opisać nie tylko wszystkie narzędzia i elementy programu ale także dostępne wtyczki, ukryte sztuczki oraz wady – tak, wbrew pozorom, są i takie :)
Z czasem mam także nadzieje na rozbudowę serwisu o ciekawe prace wykonane w tym programie (niektórzy potrafią z niego wycisnąć naprawę dużo) i porady krok po kroku opisujące sposoby dojścia do ciekawych efektów.
To wszystko jest na razie w znacznej mierze wizją przyszłości – w tej chwili jest gotowych ponad dwadzieścia stron, na których zostały opisane najważniejsze funkcje programu. Kolejne są w trakcie opracowywania. Terminów realizacji żadnych prac nie podaję bo to sprawa płynna. Do serwisu siadam jak mam trochę wolnego czasu i spokojną głowę co nie jest bardzo częste.
Jestem jednak zdeterminowany prowadzić ten (mały ale własny) projekt.

P.S. Będę oczywiście bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi, krytyki i sugestie – wyrażane tutaj lub na adres podany w serwisie.

Paint.Net 3.30

Dwa dni temu została opublikowana najnowsza wersja Paint.Net-a.
Zmiany nie są duże i w znacznej części skierowane do deweloperów wtyczek do tego programu.
Warte szczególnej uwagi są jednak dodatkowe opcje zapisu plików PNG oraz BMP.
Pliki PNG można teraz zapisywać z 8, 24 i 32 głębią kolorów (dotychczas tylko 32), a pliki BMP z 8 i 24 bitową głębią kolorów.
Dodatkowo pojawił się mechanizm autodetekcji głębi kolorów, który rozpoznaje i podpowiada najmniejszą bezstratną głębię dla konkretnej grafiki w formacie: PNG, BMP, TGA.
Z innych zmian trzeba wspomnieć o dodatkowym typie efekcie rozmycia „Fragment„, nowych opcjach w efekcie „Polar Inwersion„, odświeżeniu, poprawieniu wyglądu i ergonomii okien dialogowych efektów.
Do listy języków interfejsu Paint.Net-a dostępnych natywnie doszedł włoski.
No i last but not least – poprawki kilkunastu bug-ów.

P.S.
W najbliższym czasie, dla użytkowników obecnych i potencjalnych tego bardzo ciekawego i pożytecznego programu, przewiduje małą niespodziankę :)